0
Zegarki z filmów

Zegarki Jamesa Bonda: kompletna lista zegarków z filmu

By 25/08/2020 No Comments

Jest najsłynniejszym tajnym agentem na świecie, a wybór zegarków na jego nadgarstku jest co najmniej tak zróżnicowany, jak parada „dziewczyn Bonda” u jego boku. Każdy zegarek odzwierciedla swoją epokę: od solidnych mechanicznych chronometrów, poprzez cyfrowe zegarki, po najnowocześniejsze chronometry . Nasza oś czasu przedstawia przegląd noszenia nadgarstków 007.

1962
James Bond po raz pierwszy pojawił się na srebrnym ekranie w 1962 roku i pozostaje tam do dziś, ale postać Bonda urodziła się 10 lat przed kinowym debiutem 007. Ian Fleming napisał Casino Royale, swoją pierwszą powieść o przygodach uroczego agenta MI6, podczas swojego miesiąca miodowego w 1952 roku. Chociaż Bond od razu wykazał się wyjątkowo dobrym gustem w samochodach i ubraniach, jego zegarek nie został zidentyfikowany aż do drugiej powieści Fleminga, Live and Let Die (1954). Bond nosi Rolexa w tej książce, co nie jest zaskakujące, ponieważ sam Fleming nosił zegarek Rolex Explorer, Reference 1016, na rozciągliwym nitowanym pasku Oyster. Przywiązanie Fleminga do Rolexa jest widoczne w pierwszym filmie o Jamesie Bondzie, w którym Bond, grany przez Seana Connery’ego, przypadkowo zakłada pasek Rolex Submariner bez datownika, polując na nikczemnego doktora No, od którego pochodzi nazwa filmu. Numer referencyjny 6358 ma tutaj skórzany pasek. Miłośnicy filmu uważają, że ten model był jedną z rzeczy osobistych Seana Connery’ego.

 

Rolex Submariner Ref. 6538

Rolex Submariner, nr ref. 6538

 

1963/1964
James Bond pozostał wierny Rolexowi w swojej drugiej filmowej przygodzie From Russia with Love . Film pokazuje Connery’ego noszącego Rolex Submariner, Reference 6538, który wciąż pokazuje czas, ponieważ Q, słynny mistrz innowacyjnej broni, nie wyposażył jeszcze zegarka 007 w żadne inne specjalne możliwości.

James Bond - From Russia with Love

From Russia with Love

Connery ponownie nosi Reference 6538 w kolorze Goldfinger, gdzie jest przymocowany do zbyt wąskiego paska tekstylnego. Pussy Galore, lotnik o niepoprawnej politycznie nazwie, opiera się na klasycznym zegarku dla pilotów: Rolex GMT Master, Reference 6542.

James Bond - Goldfinger

Goldfinger

1965
James Bond nosi dwa zegarki w Thunderball . Używa swojego Rolex Submariner, aby określić godzinę, ale polega na zmodyfikowanym Breitling Top Time, kiedy potrzebuje licznika Geigera. Ten zegarek został ponownie odkryty w 2013 roku na angielskim pchlim targu, gdzie autentyczny rekwizyt z klasycznego filmu zmienił właściciela za marne 25 funtów – i wkrótce potem został sprzedany na aukcji za pięciocyfrową kwotę.

Breitling Top Time

Breitling Top Time 

1967
Wyrażenie „Żyje się tylko dwa razy” jest chyba bardziej odpowiednie dla Jamesa Bonda niż dla kogokolwiek innego. W filmie o tej nazwie elegancki agent walczy ze swoim arcywrogiem, Ernstem Stavro Blofeldem . Nikt nie wie dokładnie, który zegarek towarzyszył 007, ale niektórzy miłośnicy podejrzewają, że był to złoty Gruen, który prawdopodobnie pochodził z prywatnej kolekcji Connery’ego.

 

Gruen Precision

Gruen Precision 

1969
W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości pojawił się nowy główny bohater, ale ten film byłby jedynym występem australijskiego aktora George’a Lazenby’ego w roli Jamesa Bonda. Jakby w zamian za jego krótkotrwałą kadencję, ma szczęście w tym filmie poślubić aktorkę Dianę Rigg, którą być może pamiętacie z programu telewizyjnego The Avengers. W filmie Bond miał na sobie Rolex Submariner (nr kat. 5513) i chronograf Rolex (nr ref. 6238).

 

James Bond - On Her Majesty's Secret Service

Powyżej: W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości

Rolex Chronograph, Ref. 6238

Chronograf Rolex „Pre-Daytona”, nr ref. 6238

1971
Znajoma twarz powróciła na srebrny ekran w Diamenty są wieczne , gdzie Sean Connery, ponownie jako Bond, zwraca uwagę nie tylko na dziewczyny, ale także na ich najlepsze przyjaciółki. Bond walczy w dobrej walce głównie bez zegarka, chociaż w jednej scenie pojawia się epizodycznie. Koneserzy uważają, że może to być ten sam złoty Gruen noszony w You Only Live Twice.

Debiut Rogera Moore’a w roli Jamesa Bonda w filmie Żyj i pozwól umrzeć 1973/1974 i jego następca, Człowiek ze złotym pistoletem , zainaugurował nową erę, przyprawioną nie tylko humorem, ale także Rolexem Submariner 5513 wyposażonym w praktyczne dodatkowe funkcje. Po raz pierwszy zegarek agenta zawierał gadżety dodane przez Q. Zegarek mógł zostać uruchomiony jako piła tarczowa, która przydaje się, gdy trzeba zdjąć kajdanki. Miał również wbudowany magnes, który odbijał nadchodzące pociski lub, w razie potrzeby, pomagał w łagodnym rozebraniu kobiety. W odcinku „ Żyj i pozwól umrzeć” Bond nosił inny zegarek w czołówce, jeden z energochłonnych cyfrowych zegarków Pulsar LED firmy Hamilton , który pomógł zapoczątkować rewolucję kwarcową.

Hamilton Pulsar LED watch

Zegarek LED Hamilton Pulsar

James Bond - Man with the Golden Gun

Człowiek ze złotym pistoletem

 

Rolex Submariner Ref. 5513

Rolex Submariner Nr ref. 5513

1977
Wschód spotyka Zachód z hukiem w filmie Szpieg, który mnie kochał , w którym między Bondem a major Anyą Amasovą lecą iskry. Rolex GMT Master zapewnia precyzyjne odmierzanie czasu, podczas gdy Seiko 0674 LC działa jako pager: drukarka etykiet wewnątrz zegarka wyrzuca paski papieru z ważnymi wiadomościami od biurowego mistrza szpiegów M.

Seiko 0674 LC

Seiko 0674 LC

1979
Moonraker katapultuje 007 w kosmos, gdzie pomaga mu kalendarz banku pamięci Seiko M354 , który skrywa wybuchowy sekret, który oczyszcza drogę agentowi i jego atrakcyjnemu towarzyszowi z lotu.